Kolimátory zlepší vaši loveckou, taktickou a sportovní střelbu
Přejete si zlepšit vaši loveckou, taktickou a sportovní střelbu? Kolimátory a zaměřovače jsou ideální volbou. Jak vybrat ten nejlepší?
Výběr kolimátoru podle typu osnovy
Nejzákladnější výběr kolimátoru je podle vaší preference velikosti osnovy, která je značena jako MOA. Jedná se o tečku, nebo obrazec. MOA odpovídá velikosti 29,1 milimetrů na 100 metrů. Například 2 MOA mají kolimátory značky Holosun. Dále existují 3 MOA nebo i 4 MOA. Je dobré vědět, že čím větší tečka je, tím obtížněji se střílí na delší vzdálenosti. Dá se říci, že tečka, která má velikost 2 MOA, bývá optimální. Co dále rozhoduje při výběru kolimátoru?
Jaké jsou typy montáže kolimátoru?
Dále si potřebujete rozmyslet jaký typ montáže vám vyhovuje. Například nízká montáž dovoluje přiblížení kolimátoru co nejblíže k hlavni. To je vhodné pro myslivost nebo pro zbraně, které nejsou vybaveny mířidly.
U vyšší montáže je tečka kolimátoru nad výklopnými nebo pevnými mířidly, a žádným způsobem vám nepřekáží ve výhledu. Tato montáž bývá označována jako Lower 1/3 co-witness.
Situace, kdy se mířidla nacházejí v ose kolimátoru, je označována jako Absolute co-witness. Zde jsou mířidla buď sklopná a nepřekáží ve výhledu, který přes kolimátor máte, nebo jsou pevná a je možné, že vám budou ve výhledu překážet. Mířidla využijete v případě poruchy kolimátoru.
Jaké bývá uchycení a napájení kolimátoru?
Kolimátory se nejčastěji napájejí přímo z baterie, nebo pomocí solárního panelu. Když je tedy dostatek slunečního svitu, osnova se napájí ze slunce, a baterie se tak šetří. Solární panel dokáže i regulovat jas osnovy podle světelných podmínek, které v okolním prostředí panují. Některé kolimátory, jako například Holosun Classic, se kromě vysoké kvality vyznačují i červenou diodou, tzv. "red dot."
Co se týče upevnění, dají se namontovat fixně nebo do QD rychloupínáku, odkud je lze ze zbraně urychleně sejmout bez použití nářadí.
A co vy? Jaké parametry vyhovují vám?